Site Features
- Asian Film Awards
- Site Recommendations

- Reader Poll Results

- The Sponsor Page
- The FAQ Page
 
support this site by shopping at
Click to visit YesAsia.com
Asian Blu-ray discs at YesAsia.com
 
 
 
 
 
         
 
30th Annual Hong Kong Film Awards
 
 
Awarded on April 17th, 2011 in Hong Kong
 
 
 
  Best Picture - GALLANTS

Best Picture
Winner:
Gallants
Nominees:
- Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
- Ip Man 2
- Reign of Assassins
- The Stool Pigeon

 
     
  Best Director - Tsui Hark (DETECTIVE DEE AND THE MYSTERY OF THE PHANTOM FLAME)

Best Director
Winner:
Tsui Hark (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
Nominees:
- Derek Kwok Chi-Kin, Clement Cheng Sze-Kit (Gallants)
- Wilson Yip Wai-Shun (Ip Man 2)
- Su Chao-Bin (Reign of Assassins)
Dante Lam Chiu-Yin (The Stool Pigeon)

 
    top
  Best Actor - Nicholas Tse Ting-Fung (THE STOOL PIGEON)

Best Actor
Winner:
Nicholas Tse Ting-Fung (The Stool Pigeon)
Nominees:
- Tony Leung Ka-Fai (Bruce Lee, My Brother)
- Chow Yun-Fat (Confucius)
- Jacky Cheung Hok-Yau (Crossing Hennessy)
- Nick Cheung Ka-Fai (The Stool Pigeon)

 
     
  Best Actress - Carina Lau Ka-Ling (DETECTIVE DEE AND THE MYSTERY OF THE PHANTOM FLAME)

Best Actress
Winner:
Carina Lau Ka-Ling (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
Nominees:
- Fiona Sit Hoi-Kei (Break Up Club)
- Tang Wei (Crossing Hennessy)
- Josie Ho Chiu-Yi (Dream Home)
- Miriam Yeung Chin-Wah (Love in a Puff)

 
     
  Best Supporting Actor - Teddy Robin (GALLANTS)

Best Supporting Actor
Winner:
Teddy Robin (Gallants)
Nominees:
- Deng Chao (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
- Tony Leung Ka-Fai (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
- Wang Xueqi (
Reign of Assassins)
- Liu Kai-Chi (The Stool Pigeon)

 
    top
  Best Supporting Actress - Siu Yam-Yam (GALLANTS)

Best Supporting Actress
Winner:
Siu Yam-Yam (Gallants)
Nominees:
- Bau Hei-Jing (Crossing Hennessy)
- Mimi Chu Mi-Mi (Crossing Hennessy)
- Candace Yu On-On (Once a Gangster)
- Zhang Jingchu (City Under Siege)

 
     
  Best Screenplay - Pang Ho-Cheung, Heiward Mak (LOVE IN A PUFF)

Best Screenplay
Winner:
Pang Ho-Cheung, Heiward Mak Hei-Yan (Love in a Puff)
Nominees:
- Lawrence Cheng Tan-Shui, Barbara Wong Chun-Chun (Break Up Club)
- Ivy Ho (Crossing Hennessy)
- Derek Kwok Chi-Kin, Clement Cheng Sze-Kit, Frankie Tam Gong-Yuen (Gallants)
- Jack Ng Wai-Lun (The Stool Pigeon)

 
     
  Best New Aritst - Hanjin Tan (BRUCE LEE, MY BROTHER)

Best New Artist
Winner:
Hanjin Tan (Bruce Lee, My Brother)
Nominees:
- Byron Pang Kun-Kei (Amphetamine)
- Jing Boran(Hot Summer Days)
- Dennis To Yue-Hong(Ip Man 2)
- Dennis To Yue-Hong(The Legend is Born - Ip Man)

 
    top
  Best Cinematography - Peter Pau (CONFUCIUS)

Best Cinematography
Winner:
Peter Pau (Confucius)
Nominees:
- Chan Chi-Ying, Chan Chor-Keung (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
- Poon Hang-Sang (Ip Man 2)
- Jason Kwan (Merry-Go-Round)
- Horace Wong (Reign of Assassins)

 
     
  Best Editing - Cheung Ka-Fai (IP MAN 2)

Best Editing
Winner:
Cheung Ka-Fai (Ip Man 2)
Nominees:
- Yau Chi-Wai (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
- Cheung Ka-Fai (Reign of Assassins)
- Chan Ki-Hop, Matthew Hui (The Stool Pigeon)
- Kong Chi-Leung (Triple Tap)

 
     
  Best Art Direction - James Choo (DETECTIVE DEE AND THE MYSTERY OF THE PHANTOM FLAME)

Best Art Direction
Winner:
• James Choo (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
Nominees:
- Silver Cheung (Bruce Lee, My Brother)
- Lin Chao-Xiang, Mao Huai-Qing (Confucius)
-
Kenneth Mak (Ip Man 2)
- Yang Bai-Gu, Simon So (Reign of Assassins)

 
    top
  Best Costume Design and Make-Up - Bruce Yu Ka-On (DETECTIVE DEE AND THE MYSTERY OF THE PHANTOM FLAME)

Best Costume Design and Make-Up
Winner:
Bruce Yu Ka-On (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
Nominees:
- Stanley Cheung (Bruce Lee, My Brother)
- Yee Chung-Man (Confucius)
- Dora Ng Lei-Lo (Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen)
- Emi Wada (Reign of Assassins)

 
     
  Best Action - Sammo Hung Kam-Bo (IP MAN 2)

Best Action Design
Winner:
Sammo Hung Kam-Bo (Ip Man 2)
Nominees:
- Sammo Hung Kam-Bo (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
- Yuen Tak (Gallants)

-
Donnie Yen Ji-Dan (Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen)
- Stephen Tung Wai (Reign of Assassins)

 
     
  Best Original Film Score - Teddy Robin, Tommy Wai (GALLANTS)

Best Original Film Score
Winner:
Teddy Robin, Tommy Wai (Gallants)
Nominees:
- Mak Chun-Hung (Break Up Club)
- Peter Kam Pui-Tat (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
- Kenji Kawai (Ip Man 2)
- Peter Kam Pui-Tat (Reign of Assassins)

 
    top
  Best Original Song - "Here to Stay" (from MERRY GO ROUND)

Best Original Song
Winner:
Here to Stay (from Merry-Go-Round)
    Composer:Jun Kung
    Lyrics:Jun Kung
    Performer:Jun Kung

Nominees:
- 幽蘭操 (from Confucius)
   Composer: Ou Ge
   Performer: Faye Wong
- 熱辣辣 ("Hot Summer Days" from Hot Summer Days)
   Composer: Kubert Leung
   Lyrics: Francis Lee
   Performer: Jacky Cheung Hok-Yau
- 劍雨浮生 (from Reign of Assassins)
   Composer: Sa Dingding, Peng Bo
   Lyrics: Sa Dingding, Li Muzi
   Performer: Sa Dingding, Wu Tsing-Fong
- Have A Good Life (from Lover's Discourse)
   Composer: Mavis Fan Hsiao-Shuan
   Lyrics: Mavis Fan Hsiao-Shuan
   Performer: DD Lin

 
     
  Best Sound - Wang Dan-Rong, Zhao Nan (DETECTIVE DEE AND THE MYSTERY OF THE PHANTOM FLAME)

Best Sound Design
Winner:
Wang Dan-Rong, Zhao Nan (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
Nominees:
- Tu Du-Chih (Dream Home)

- Kinson Tsang King-Cheung, George Lee Yiu-Keung (Ip Man 2)
- Kinson Tsang King-Cheung (Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen)
- Kinson Tsang King-Cheung (The Stool Pigeon)

 
    top
  Best Visual Effects - Lee Yong-Gi, Nam Sang-Woo (DETECTIVE DEE AND THE MYSTERY OF THE PHANTOM FLAME)

Best Visual Effects
Winner:
• Lee Yong-Gi, Nam Sang-Woo (Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame)
Nominees:
- Henri Wong (Ip Man 2)
- Ho Pui-Kin, Leung Wai-Kit, Andrew Lin Hoi, Ng Yuen-Fai (Dream Home)

- Victor Wong (Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen)
- Foo Sing Choong (Reign of Assassins)

 
     
  Best Asian Film - CONFESSIONS (Japan)

Best Asian Film
Winner:
Confessions (JAPAN)
Nominees:
- Aftershock (CHINA)
- Monga (TAIWAN)
- Seven Days in Heaven (TAIWAN)
- Under The Hawthorn Tree (CHINA)

 
     
  Best New Director - Felix Chong (ONCE A GANGSTER)

Best New Director
Winner:
Felix Chong Man-Keung (Once a Gangster)
Nominees:
- Ivy Ho (Crossing Hennessy)
- Freddie Wong Kwok-Siu (The Drunkard)

 
     
  Professional Achievement Award - Willie Chan Chi-Keung Professional Achievement Award
Winner:
• Willie Chan Chi-Keung
 
     
  Lifetime Achievement Award - Terry Lai Siu-Ping Lifetime Achievement Award
Winner:
• Terry Lai Siu-Ping
 
 
source: hongkongfilms.mysinablog.com and blogs.wsj.com
 
  |   back to top   |   back to awards archive   |   back to features   |   back to home   |  
 
 
LoveHKFilm.com Copyright 2002-2017 Ross Chen