Site Features
- Asian Film Awards
- Site Recommendations

- Reader Poll Results

- The Sponsor Page
- The FAQ Page
 
support this site by shopping at
Click to visit YesAsia.com
Asian Blu-ray discs at YesAsia.com
 
 
 
 
 
         
 
34th Annual Hong Kong Film Awards
 
 
Awarded on April 19th, 2015 in Hong Kong
 
 
 
 

Best Picture
Winner:
The Golden Era
Nominees:
- Aberdeen
- Dearest
- The Midnight After
- Overheard 3

 
     
 

Best Director
Winner:
Ann Hui On-Wah (The Golden Era)
Nominees:
- Peter Chan Ho-Sun (Dearest)
- Fruit Chan Gor (The Midnight After)
- Alan Mak Siu-Fai, Felix Chong Man-Keung (Overheard 3)
- Dante Lam Chiu-Yin (That Demon Within)

 
    top
 

Best Actor
Winner:
Lau Ching-Wan (Overheard 3)
Nominees:
- Huang Bo (Dearest)
- Lau Ching-Wan (Insanity)
- Eddie Peng Yu-Yan (Rise Of The Legend)
- Daniel Wu (That Demon Within)

 
     
 

Best Actress
Winner:
Vicki Zhao Wei (Dearest)
Nominees:
- Sandra Ng Kwun-Yu (Golden Chickensss)
- Tang Wei (The Golden Era)
- Charlene Choi Cheuk-Yin (Sara)
- Zhou Xun (Women Who Flirt)

 
     
 

Best Supporting Actor
Winner:
Kenneth Tsang Kong(Overheard 3)
Nominees:
- Ng Man-Tat (Aberdeen)
- Wang Baoqiang (Kung Fu Jungle)
- Lam Suet (The Midnight After)
- Alex Fong Chung-Sun (Overheard 3)

 
    top
 

Best Supporting Actress
Winner:
Ivana Wong (Golden Chickensss)
Nominees:
- Fiona Sit Hoi-Kei (Girls)
- Hao Lei (The Golden Era)
- Bau Hei-Jing (Insanity)
- Kara Hui Ying-Hung (The Midnight After)

 
     
 

Best Screenplay
Winner:
Alan Mak Siu-Fai, Felix Chong Man-Keung (Overheard 3)

Nominees:
- Pang Ho-Cheung (Aberdeen)
- Zhang Ji (Dearest)
- Li Qiang (The Golden Era)
- Chan Fai-Hung, Kong Ho-Yan, Fruit Chan Gor (The Midnight After)

 
     
 

Best New Performer
Winner:
Ivana Wong (Golden Chickensss)
Nominees:
- Jacky Cai (Aberdeen)
- Ivana Wong (Break Up 100)
- Ivana Wong (Delete My Love)
- Candy Cheung (Dot 2 Dot)

 
    top
 

Best Cinematography
Winner:
• Wang Yu (The Golden Era)
Nominees:
- Zhao Fei (The Crossing 1)
- Lam Wah-Cheun (The Midnight After)
- Anthony Pun Yiu-Ming (Overheard 3)
- Ng Kai-Ming (Rise Of The Legend)

 
     
 

Best Editing
Winner:
David Wu Dai-Wai (The Crossing 1)
Nominees:
- Manda Wai (The Golden Era)
- Curran Pang (Overheard 3)
- Cheung Ka-Fai, Tang Man-To (Rise Of The Legend)
- Patrick Tam Yiu-Man, Curran Pang (That Demon Within)

 
     
 

Best Art Direction
Winner:
• Zhao Hai (The Golden Era)
Nominees:
- Man Lim-Chung (Aberdeen)
- Horace Ma (The Crossing 1)
- Man Lim-Chung (Overheard 3)
- Pater Wong (Rise Of The Legend)

 
    top
 

Best Costume & Make-Up Design
Winner:
• Man Lim-Chung (The Golden Era)
Nominees:
- Chen Tongxun (The Crossing 1)
- William Cheung Suk-Ping, Yee Chung-Man, Guo Pei, Lee Pik-Kwan (The Monkey King)
- Man Lim-Chung (Overheard 3)
- Boey Wong (Rise Of The Legend)

 
     
 

Best Action Choreography
Winner:
Donnie Yen Ji-Dan, Stephen Tung Wai, Yuen Bun, Yan Hua (Kung Fu Jungle)
Nominees:
- Ku Huen-Chiu (The Four 3)
- Yuen Woo-Ping (Once Upon a Time in Shanghai)
- Corey Yuen Kwai (Rise Of The Legend)
- Stephen Tung Wai (The White Haired Witch of Lunar Kingdom)

 
     
 

Best Original Film Score
Winner:
• Ellen Loo, Veronica Lee (The Midnight After)

Nominees:
- Peter Kam Pui-Tat (Aberdeen)
- Taro Iwashiro (The Crossing 1)
- Eli Marshall (The Golden Era)
- Shigeru Umebayashi (Rise Of The Legend)

 
    top
 

Best Original Song
Winner:
• 目的地 (from Aberdeen)
   Composer: Anthony Wong Yiu-Ming, Jason Choi
   Lyrics: Wyman Wong Wai-Man
   Performer: Anthony Wong Yiu-Ming

Nominees:
- Never Say Breakup Again (from Break Up 100)
   Composer: Chan Kwong-Wing
   Lyrics: Xiao Guang
   Performer: Ivana Wong
- Brand New Hong Kong (from Golden Chickensss)
   Composer: Ah P@my little airport
   Lyrics: Ah P@my little airport
   Performer: Nicole@my little airport
- The Quiet Storm (from Insanity)
   Composer: Leon Ko
   Lyrics: Chris Shum
   Performer: Eason Chan Yik-Shun
- Your Legend (from Rise Of The Legend)
   Composer: Ashin@Mayday
   Lyrics: Ashin@Mayday
   Performer: Mayday

 
     
 

Best Sound Design
Winner:
Tu Duu-Chih (The Crossing 1)
Nominees:
- Kinson Tsang King-Cheung, George Lee Yiu-Keung (Kung Fu Jungle)
- Kinson Tsang King-Cheung (Overheard 3)
- Kinson Tsang King-Cheung, George Lee Yiu-Keung, Yiu Chun-Hin, Steve Chan (Rise Of The Legend)
- Phyllis Cheng, Ip Siu-Kei (That Demon Within)

 
    top
 

Best Visual Effects
Winner:
• Victor Wong, Bryan Cheung (Rise Of The Legend)
Nominees:
- Enoch Chan (Kung Fu Jungle)
- Tong Ka-Wai, Ken Law, Lucky Tracy Hannah (The Midnight After)
- David Ebner, Kevin Rafferty, Ding Li-Bo (The Monkey King)
- Alex Lim Hun-Fung, Lin Chun-Yue, Yee Kwok-Leung (That Demon Within)

 
     
 

Best Film from Mainland and Taiwan
Winner:
• Coming Home (CHINA)
Nominees:
- Black Coal, Thin Ice (CHINA)
- Café. Waiting. Love (TAIWAN)
- No Man's Land (CHINA)
- Paradise In Service (TAIWAN)

 
     
 

Best New Director
Winner:
David Lee Kwong-Yiu (Insanity)
Nominees:
- Amos Why (Dot 2 Dot)
- Ruby Yang (My Voice, My Life)

 
     
   

Professional Achievement Award
Winner:
Lee Kwun-Long (film props)

 
     
 
credit: www.hkfaa.com
 
  |   back to top   |   back to awards archive   |   back to features   |   back to home   |  
 
 
LoveHKFilm.com Copyright 2002-2017 Ross Chen