Site Features
- Asian Film Awards
- Site Recommendations

- Reader Poll Results

- The Sponsor Page
- The FAQ Page
 
support this site by shopping at
Click to visit YesAsia.com
Asian Blu-ray discs at YesAsia.com
 
 
 
 
 
       
 
43rd Annual Golden Horse Awards
 
 
Awarded on November 25th, 2006 in Taipei, Taiwan
 
 
 
 
Best Picture
Winner:
- After This Our Exile
Nominees:
- Crazy Stone
- Exiled
- Perhaps Love
- Silk


Crazy Stone


Exiled


Silk


After This Our Exile


Perhaps Love


Wo Hu


The Go Master


Curiosity Kills the Cat


Re-cycle


Eternal Summer


The Postmodern Life of My Aunt


Dog Bite Dog


Moonlight in Tokyo


A Chinese Tall Story


Dragon Tiger Gate

 
       
   
       
   
     
 
Best Actress
Winner:
- Zhou Xun (Perhaps Love)
Nominees:
- Siqin Gaowa (The Postmodern Life of My Aunt)
- Angelica Lee Sum-Kit (Re-cycle)
- Carina Lau Ka-Ling (Curiosity Kills the Cat)
 
       
 
Best Supporting Actor
Winner:
- Goum Ian Iskandar (After This Our Exile)
Nominees:
- Joseph Chang (Eternal Summer)
- Chapman To Man-Chat (Moonlight in Tokyo)
- Wu Zhongtian (The Touch of Fate)
 
       
 

Best Supporting Actress
Winner:
- Nikki Hsieh (Reflections)
Nominees:
- Pearlly Chua (I Don't Want to Sleep Alone)
- Amy Chum (My Mother is a Belly Dancer)
- Vicki Zhao Wei (The Postmodern Life of My Aunt)

 
       
 

Best New Performer
Winner:
- Bryant Chang (Eternal Summer)
Nominees:

- Joseph Chang (Eternal Summer)
- Goum Ian Iskandar (After This Our Exile)
- Wu Zhongtian (The Touch of Fate)

 
     
 
Best Original Screenplay
Winner:
- Ning Hao (Crazy Stone)
Nominees:
- Su Chao-Bin (Silk)
- Pan Zhi-Yuan, Liu Hsueh-Jung (The Touch of Fate)
- Patrick Tam Ka-Ming, Tian Kai-Leong (After This Our Exile)
 
     
 
Best Adapted Screenplay
Winner:
- Ning Dai, Zhang Yuan (Little Red Flowers)
Nominees:
- Li Qiang (The Postmodern Life of My Aunt)
- Edmond Wong (Dragon Tiger Gate)
 
       
 

Best Cinematography
Winner:
- Peter Pau (Perhaps Love)
Nominees:
- Zhang Li (The Banquet)

- Mark Lee Ping-Ban (After This Our Exile)
- Wang Yu (The Go Master)

 
       
 
Best Editing
Winner:
- Chen Po-Wen (Do Over)
Nominees:
- Du Yuan (Crazy Stone)
- David Richardson (Exiled)
- Wenders Li, Kwong Chi-Leung (Perhaps Love)
 
     
 
Best Art Direction
Winner:
- Timmy Yip (The Banquet)
Nominees:

- Narongchai Aunn-Jai (Re-cycle)
- Yee Chung-Man, Peter Wong Bing-Yiu (Perhaps Love)
- Emi Wada, Etsuko Aikou (The Go Master)
 
       
 
Best Make-up and Costume Design
Winner:
- Timmy Yip (The Banquet)
Nominees:

- Yee Chung-Man, Dora Ng Lei-Lo (Perhaps Love)
- Patrick Tam Ka-Ming, Tu Hsu-Chung (After This Our Exile)
- Emi Wada (The Go Master)
 
       
 
Best Action Choreography
Winner:
- Ling Chun-Pong, Wong Chi-Wai (Exiled)
Nominees:
- Donnie Yen Ji-Dan (Dragon Tiger Gate)
- Stephen Tung Wai, Farrah Khan (Perhaps Love)

- Yuen Woo-Ping (Fearless)
 
     
 

Best Original Film Score
Winner:
- Lim Giong (Do Over)
Nominees:

- Tan Dun (The Banquet)
- Peter Kam Pui-Tat (Silk)
- Peter Kam Pui-Tat, Leon Ko (Perhaps Love)

 
      top
 

Best Original Song
Winner:
- "Crossroad" (from Perhaps Love)
   Composer: Leon Ko
   Lyrics: Chris Shum
   Performer: Takeshi Kaneshiro, Zhou Xun
Nominees:
- "Longing in Silence" (from The Banquet)

   Music: Tan Dun
   Performer: Zhou Xun
- "Urge" (from Reflections)
   Music: KbN
   Lyrics: Teresa Chang
   Performer: Teresa Chang
- "Eternal Summer" (from Eternal Summer)

 
       
 
Best Visual Effects
Winner:
- Foo Sing-Choong (Silk)
Nominees:
- Ng Yuen-Fai (Re-cycle)
- Ho Siu-Lun, Pornpol Sakarin (Perhaps Love)

- Victor Wong Hon-Tat, Eddy Wong Won-Hin (A Chinese Tall Story)
 
       
 
Best Sound Effects
Winner:
- Tu Du-Chih, Guo Li-Chi, Ke Yi-Jun (Amour- Legende)
Nominees:
- Jadet Chawang (Re-cycle)
- Kinson Tsang King-Cheung (Perhaps Love)

- Tu Du-Chih, Tang Shiang-Chu (I Don't Want To Sleep Alone)
 
       
 
Best Short Film
Winner:
- The Secret In The Wind
Nominees:
- Next Door
- 53 Flower House
- Days on The Crosswalk
 
      top
 
Best Documentary
Winner:
- My Football Summer
Nominees:
- Doctor
 
         
  Best Animation
Winner:
- Absentee
   
         
  Formoz Film Award
Winner:
- Do Over
Nominees:
- Days on The Crosswalk
- The Touch of Fate
   
         
  Formoz Filmmaker Award
Winner:
- Kuo Lichi
Nominees:
- Pan Zhi-Yuan
- Berlin Chen
   
         
  Special Award
Winner:
- Cheng Tzu-Fu
   
         
  Audience Choice Award
Winner:
- Exiled
   
 
 
   
  |   back to top   |   back to awards archive   |   back to features   |   back to home   |  
 
 
LoveHKFilm.com Copyright 2002-2017 Ross Chen