Site Features
- Asian Film Awards
- Site Recommendations

- Reader Poll Results

- The Sponsor Page
- The FAQ Page
 
support this site by shopping at
Click to visit YesAsia.com
Asian Blu-ray discs at YesAsia.com
 
 
 
 
 
         
 
36th Annual Hong Kong Film Awards
 
 
Awarded on April 9th, 2017 in Hong Kong
 
 
 
 

Best Picture
Winner:
Trivisa
Nominees:
- Cold War II
- The Mermaid
- Soul Mate
- Weeds On Fire

 
     
 

Best Director
Winner:
Frank Hui, Jevons Au, Vicky Wong (Trivisa)
Nominees:
- Wong Chun (Mad World)
- Stephen Chow Sing-Chi (The Mermaid)
- Derek Tsang Kwok-Cheung (Soul Mate)
- Johnnie To Kei-Fung (Three)

 
    top
 

Best Actor
Winner:
Gordon Lam Ka-Tung (Trivisa)
Nominees:
- Tony Leung Ka-Fai (Cold War II)
- Shawn Yue (Mad World)
- Francis Ng Chun-Yu (Shed Skin Papa)
- Richie Ren (Trivisa)

 
     
 

Best Actress
Winner:
Kara Hui Ying-Hung (Happiness)
Nominees:
- Tang Wei (Book of Love)
- Bau Hei-Jing (Show Me Your Love)
- Ma Sichun (Soul Mate)
- Zhou Dongyu (Soul Mate)

 
     
 

Best Supporting Actor
Winner:
Eric Tsang Chi-Wai (Mad World)
Nominees:
- Paul Chun Pui (Book of Love)
- Ng Man-Tat (The Menu)
- Philip Keung Ho-Man (Trivisa)
- Liu Kai-Chi (Weeds On Fire)

 
    top
 

Best Supporting Actress
Winner:
Elaine Kam Yin-Ling (Mad World)
Nominees:
- Janice Man (Cold War II)
- Charmaine Fong Ho-Man (Mad World)
- Kitty Zhang Yuqi (The Mermaid)
- Fish Liew (Sisterhood)

 
     
 

Best Screenplay
Winner:
Loong Man-Hong, Thomas Ng, Mak Tin-Shu (Trivisa)
Nominees:
- Longman Leung, Sunny Luk, Jack Ng Wai-Lun (Cold War II)
- Florence Chan (Mad World)
- Stephen Chow Sing-Chi (The Mermaid)
- Lam Wing-Sum, Li Yuan, Xu Yi-Meng, Wu Nan (Soul Mate)

 
     
 

Best New Performer
Winner:
Tony Wu (Weeds On Fire)
Nominees:
- James Ng (Happiness)
- Jelly Lin (The Mermaid)
- Jennifer Yu (Sisterhood)
- Hedwig Tam (Weeds On Fire)

 
    top
 

Best Cinematography
Winner:
Peter Pau, Cao Yu (See You Tomorrow)
Nominees:
- Jason Kwan (Cold War II)
- Jake Pollock, Jing-Ping Yu (Soul Mate)
- Cheng Siu-Keung, To Hung-Mo (Three)
- O Sing-Pui (Weeds On Fire)

 
     
 

Best Editing
Winner:
Allen Leung, David Richardson (Trivisa)
Nominees:
- Jordan Goldman, Ron Chan (Cold War II)
- David Richardson (Operation Mekong)
- David Wu Dai-Wai (See You Tomorrow)
- Derek Hui, Li Dianshi, Zhou Xiaolin, Tan Xiang-Yuan (Soul Mate)

 
     
 

Best Art Direction
Winner:
Alfred Yau (See You Tomorrow)
Nominees:
- Raymond Chan Kam-Ho (The Mermaid)
- Daniel Fu (The Monkey King 2)
- Zhai Tao (Soul Mate)
- Silver Cheung, Fion Lee, Wu Zhen, Chong Kwok-Wing (Sword Master)

 
    top
 

Best Costume & Make-Up Design
Winner:
Yee Chung-Man, Dora Ng (The Monkey King 2)
Nominees:
- William Cheung Suk-Ping, Lui Fung-Shan (League Of Gods)
- William Cheung Suk-Ping, Cheung Siu-Hong (See You Tomorrow)
- Dora Ng (Soul Mate)
- Stanley Cheung (Sword Master)

 
     
 

Best Action Choreography
Winner:
Stephen Tung Wai (Operation Mekong)
Nominees:
- Sammo Hung Kam-Bo (Call Of Heroes)
- Chin Kar-Lok (Cold War II)
- Sammo Hung Kam-Bo (The Monkey King 2)
- Yuen Bun,Dion Lam Dik-On(Sword Master)

 
     
 

Best Original Film Score
Winner:
Peter Kam Pui-Tat, Yusuke Hatano (Soul Mate)
Nominees:
- Peter Kam Pui-Tat (Cold War II)
- Yusuke Hatano (Mad World)
- Nathaniel Mechaly (See You Tomorrow)
- Day Tai (Weeds On Fire)

 
    top
 

Best Original Song
Winner:
 "Anthem of Shatin Martins" (from Weeds On Fire)
   Composer: Day Tai
   Lyrics: Saville Chan
   Performer: Supper Moment
Nominees:
- "(It’s Not A Crime) It’s Just What We Do" (from Soul Mate)
   Composer: Leah Dou
   Lyrics: Leah Dou
   Performer: Leah Dou
- "Wu Di" (from The Mermaid)
   Composer: Stephen Chow Sing-Chi
   Lyrics: Stephen Chow Sing-Chi
   Performer: Deng Chao
- "Better Tomorrow" (from Happiness)
   Composer: Yusuke Hatano
   Lyrics: Yusuke Hatano
   Performer: Yusuke Hatano
- "Keep Me By Your Side" (from See You Tomorrow)
   Composer: Tang Hanxiao
   Lyrics: Tang Hanxiao
   Performer: Eason Chan Yik-Shun

 
     
 

Best Sound Design
Winner:
Kinson Tsang King-Cheung, George Lee Yiu-Keung (Cold War II)
Nominees:
- Yin Jay (The Monkey King 2)
- Nopawat Likitwong, Kaikangwol Rungsakorn, Sarunyu Nurnsai, Stan Yau (Operation Mekong)
- Robert Mackenzie (See You Tomorrow)
- Kinson Tsang King-Cheung, George Lee Yiu-Keung, Yiu Chun-Hin, Lai Chi-Hung (Sword Master)

 
    top
 

Best Visual Effects
Winner:
Luke Sungjin Jung, Sanghoon Kim, Kim Chan-Soo, Kim Chlu-Min (The Monkey King 2)
Nominees:
- Yee Kwok-Leung, Raymond Leung (Cold War II)
- Ken Law Wai-Ho, Lee Inho, Kang Tae-Gyun, Marco Ng (The Mermaid)
- Yee Kwok-Leung, Felix Lai Tsz-Fei, Kang Tae-Gyun (Operation Mekong)
- Luke Sungjin Jung (Sword Master)

 
     
 

Best Film from Mainland and Taiwan
Winner:
Godspeed
Nominees:
- Chongqing Hot Pot
- I Am Not Madame Bovary
- Mr. Six
- The Road to Mandalay

 
     
 

Best New Director
Winner:
Wong Chun (Mad World)
Nominees:
- Andy Lo Yiu-Fai (Happiness)
- Jazz Boon (Line Walker)
- Derek Tsang Kwok-Cheung (Soul Mate)
- Chan Chi-Fat (Weeds On Fire)

 
     
  Fong Yim-Fun

Lifetime Achievement Award
Winner:
Fong Yim-Fun

 
     
  Yuen Tai-Yung

Professional Achievement Award
Winner:
Yuen Tai-Yung (poster artist)

 
     
 
credit: www.hkfaa.com
 
  |   back to top   |   back to awards archive   |   back to features   |   back to home   |  
 
 
LoveHKFilm.com Copyright 2002-2017 Ross Chen