Site Features
- Asian Film Awards
- Site Recommendations

- Reader Poll Results

- The Sponsor Page
- The FAQ Page
 
support this site by shopping at
Click to visit YesAsia.com
Asian Blu-ray discs at YesAsia.com
 
 
 
 
 
         
 
26th Annual Hong Kong Film Awards
 
 
Awarded on April 15th, 2007 in Hong Kong
 
 
 
  Best Picture
Winner:
After This Our Exile
Nominees:
- Curse of the Golden Flower
- Election 2
- Exiled
- Fearless
 
     
  Best Director
Winner:
Patrick Tam Ka-Ming (After This Our Exile)
Nominees:
- Jacob Cheung Chi-Leung (Battle of Wits)
- Johnnie To Kei-Fung (Election 2)
- Johnnie To Kei-Fung (Exiled)
- Zhang Yimou (Curse of the Golden Flower)
 
    top
 
Best Actor
Winner:
Lau Ching-Wan (My Name is Fame)
Nominees:
- Aaron Kwok Fu-Sing (After This Our Exile)
- Tony Leung Chiu-Wai (Confession of Pain)
- Chow Yun-Fat (Curse of the Golden Flower)
- Jet Li (Fearless)
 
     
  Best Actress
Winner:
Gong Li (Curse of the Golden Flower)
Nominees:
- Rene Liu (Happy Birthday)
- Isabella Leong (Isabella)

- Teresa Mo Sun-Kwan (Men Suddenly in Black 2)
- Angelica Lee Sum-Kit (Re-cycle)
 
     
  Best Supporting Actor
Winner:
Goum Ian Iskandar (After This Our Exile)
Nominees:

- Jay Chou (Curse of the Golden Flower)
- Liu Ye (Curse of the Golden Flower)
- Nick Cheung Ka-Fai (Election 2)
- Simon Yam Tat-Wah (Election 2)
 
    top
  Best Supporting Actress
Winner:
Zhou Xun (The Banquet)

Nominees:
- Kelly Lin (After This Our Exile)
- Isabella Leong (Diary)
- Crystal Tin Yui-Lei (My Mother is a Belly Dancer)
- Candace Yu On-On (My Name is Fame)
 
     
  Best Screenplay
Winner:
Patrick Tam Ka-Ming, Tian Kai-Leong (After This Our Exile)
Nominees:
- Alan Mak Siu-Fai, Felix Chong Man-Keung (Confession of Pain)
- Yau Nai-Hoi, Yip Tin-Shing (Election 2)
- Sylvia Chang, Mathias Woo, Theresa Tang (Happy Birthday)
- James Yuen Sai-Sang, Jessica Fong, Lo Yiu-Fai (My Name is Fame)
 
     
  Best New Artist
Winner:
Goum Ian Iskandar (After This Our Exile)
Nominees:
- Pei Pei (Dog Bite Dog)
- Betty Sun Li (Fearless)
- Huo Siyan (My Name is Fame)
- Matthew Medvedev (Rob-B-Hood)
 
    top
  Best Cinematography
Winner:
Andrew Lau Wai-Keung, Lai Yiu-Fai (Confession of Pain)
Nominees:
- Mark Lee Ping-Ban (After This Our Exile)
- Zhao Xiaoding (Curse of the Golden Flower)
- Cheng Siu-Keung (Exiled)
- Charlie Lam (Isabella)
 
     
  Best Editing
Winner:
• Kwong Chi-Leung (Battle of Wits)
Nominees:
- Patrick Tam Ka-Ming (After This Our Exile)
- Cheung Wai-Chiu (Confession of Pain)
- David Richardson (Exiled)
- Virginia Katz, Richard Learoyd (Fearless)
 
     
  Best Art Direction
Winner:
• Huo Tingxiao (Curse of the Golden Flower)
Nominees:
- Patrick Tam Ka-Ming, Cyrus Ho Kim-Kung (After This Our Exile)
- Timmy Yip (The Banquet)
- Man Lim-Chung (Confession of Pain)

- Man Lim-Chung (Isabella)
 
    top
  Best Costume Design and Make-Up
Winner:
Yee Chung-Man
(Curse of the Golden Flower)
Nominees:

- Timmy Yip (The Banquet)
- Tong Huamiao (Battle of Wits)
- Man Lim-Chung (Confession of Pain)

- Yee Chung-Man
(Curse of the Golden Flower)
- Stephanie Wong (Isabella)
 
     
  Best Action Design
Winner:
Yuen Woo-Ping (Fearless)
Nominees:
- Stephen Tung Wai (Battle of Wits)

- Ching Siu-Tung (Curse of the Golden Flower)
- Donnie Yen Ji-Dan (Dragon Tiger Gate)
- Jackie Chan, Li Chung-Chi, Jackie Chan Stunt Team (Rob-B-Hood)
 
     
  Best Original Film Score
Winner:
Peter Kam Pui-Tat (Isabella)
Nominees:
- Tan Dun (The Banquet)
- Kenji Kawai (Battle of Wits)

- Chan Kwong-Wing (Confession of Pain)

- Shigeru Umebayashi (Curse of the Golden Flower)
 
    top
  Best Original Song
Winner:
• "The Chrysthanthemum Terrace" (from Curse of the Golden Flower)
   Composer: Jay Chou
   Lyrics: Fang Wenshan
   Performer: Jay Chou

Nominees:
- "I Repay Love With All I Have" (from The Banquet)
   Composer: Tan Dun
   Lyrics: Fan Xueyi
   Performer: Zhang Liangying
- "Huo Yuanjia" (from Fearless)
   Composer: Jay Chou
   Lyrics: Fang Wenshan
   Performer: Jay Chou
- "Adam's Choice" (from The Heavenly Kings)
   Composer: Dai Fei
   Lyrics: Lee Juen-Yat
   Performer: Alive
- "Happy Birthday" (from Happy Birthday)
   Composer: Chan Fai-Young
   Lyrics: Lam Jik
   Performer: Rene Liu
 
     
  Best Sound Design
Winner:
• Nakom Kositpaisal (Re-cycle)
Nominees:
- Wang Danrong
(The Banquet)
- Steve Burgess, Ho Wai (Battle of Wits)

- Tao Jing, Roger Savage (Curse of the Golden Flower)
- Richard E. Yawn (Fearless)
 
    top
  Best Visual Effects
Winner:
• Ng Yuen-Fai, Chas Chau Chi-Shing, Emil Yee Kwok-Leung, Alex Lim Hung-Fung (Re-cycle)
Nominees:
- Jiang Yanming
(The Banquet)
- Chang Yiu-Ming, Victor Wong Hon-Tat, Eddy Wong Won-Hini (Battle of Wits)
- Angela Barson, Frankie Chung Chi-Hung, John Leonti, Shi Zhuohua (Curse of the Golden Flower)
- Koan Hui (Dragon Tiger Gate)
 
     
  Best Asian Film
Winner:
• Riding Alone for Thousands of Miles (CHINA)
Nominees:
- Crazy Stone (CHINA)
- Death Note (JAPAN)
- The Host (KOREA)
- I Not Stupid Too (SINGAPORE)
- Still Life (CHINA)
[disqualified]
 
     
  Best New Director
Winner:
Daniel Wu (The Heavenly Kings)
Nominees:
- Law Wing-Cheong (2 Become 1)
- Patrick Kong (Marriage with a Fool)
 
     
    Lifetime Achievement Award
Winner:
- Sir Run Run Shaw
 
     
    Professional Spirit Award
Winner:
- Man Yuen-Ling
 
 
top
 
source: the South China Morning Post, monkeypeaches.com
 
  |   back to top   |   back to awards archive   |   back to features   |   back to home   |  
 
 
LoveHKFilm.com Copyright 2002-2017 Ross Chen