Site Features
- Asian Film Awards
- Site Recommendations

- Reader Poll Results

- The Sponsor Page
- The FAQ Page
 
support this site by shopping at
Click to visit YesAsia.com
Asian Blu-ray discs at YesAsia.com
 
 
 
 
 
         
 
28th Annual Hong Kong Film Awards
 
 
Awarded on April 19th, 2009 in Hong Kong
 
 
 
  Best Picture

Best Picture
Winner:
Ip Man
Nominees:
- CJ7
- Painted Skin
- Red Cliff
- The Way We Are

 
     
  Best Director

Best Director
Winner:
Ann Hui On-Wah (The Way We Are)
Nominees:
- Benny Chan Muk-Sing (Connected)
- Johnnie To Kei-Fung (Sparrow)
- John Woo (Red Cliff)
- Wilson Yip Wai-Shun (Ip Man)

 
    top
 
Best Actor

Best Actor
Winner:
Nick Cheung Ka-Fai (The Beast Stalker)
Nominees:
- Louis Koo Tin-Lok (Run Papa Run)
- Tony Leung Chiu-Wai (Red Cliff)
- Simon Yam Tat-Wah (Sparrow)
- Donnie Yen Ji-Dan (Ip Man)

 
     
  Best Actress

Best Actress
Winner:
Bau Hei-Jing (The Way We Are)
Nominees:
- Barbie Hsu (Connected)
- Karena Lam Ka-Yan (Claustrophobia)
- Prudence Lau Mei-Kwan (True Women For Sale)
- Zhou Xun (Painted Skin)

 
     
  Best Supporting Actor

Best Supporting Actor
Winner:
Liu Kai-Chi (The Beast Stalker)
Nominees:
- Stephen Chow Sing-Chi (CJ7)
- Louis Fan Siu-Wong (Ip Man)
- Gordon Lam Ka-Tung (Ip Man)
- Zhang Fengyi (Red Cliff)

 
    top
  Best Supporting Actress

Best Supporting Actress
Winner:
• Chan Lai-Wun (The Way We Are)
Nominees:
- Nora Miao (Run Papa Run)
- Betty Sun Li (Painted Skin)
- Race Wong Yuen-Ling (True Women For Sale)
- Vicki Zhao Wei (Red Cliff)

 
     
  Best Screenplay

Best Screenplay
Winner:
• Lui Yau-Wah (The Way We Are)
Nominees:
- Dante Lam Chiu-Yin, Jack Ng Wai-Lun (The Beast Stalker)
- Ivy Ho (Claustrophobia)
- Gordon Chan Car-Seung, Lau Ho-Leung, Abe Kwong Man-Wai (Painted Skin)
- Sylvia Chang, Mathias Woo, Susan Chan (Run Papa Run)

 
     
  Best New Artist

Best New Artist
Winner:
Xu Jiao (CJ7)
Nominees:
- Juno Leung Chun-Lung (The Way We Are)
- Lin Chi-Ling (Red Cliff)
- Monica Mok (Ocean Flame)
- Kitty Zhang Yuqi (All About Women)

 
    top
  Cinematography

Best Cinematography
Winner:
Arthur Wong Ngok-Tai (Painted Skin)
Nominees:
- O Sing-Pui (Ip Man)
- Lu Yue, Zhang Li (Red Cliff)
- Cheng Siu-Keung (Sparrow)
- Cheung Tung-Leung (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon)

 
     
  Best Editing

Best Editing
Winner:
• Yau Chi-Wai (Connected)
Nominees:
- Chan Ki-Hop (The Beast Stalker)
- Cheung Ka-Fai (Ip Man)
- Angie Lam On-Yi, Robert A. Ferretti, Yang Hongyu (Red Cliff)
- David Richardson (Sparrow)

 
     
  Best Art Direction

Best Art Direction
Winner:
Tim Yip (Red Cliff)
Nominees:
- Yee Chung-Man, Ben Lau Man-Hung (An Empress and the Warriors)
- Kenneth Mak Kwok-Keung (Ip Man)
- Bill Lui Chor-Hung (Painted Skin)
- Daniel Lee Yan-Kong, Horace Ma Kwong-Wing (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon)

 
    top
  Best Costume Design and Make-Up

Best Costume Design and Make-Up
Winner:
Tim Yip (Red Cliff)
Nominees:
- William Cheung Suk-Ping (All About Women)
- Yee Chung-Man, Dora Ng Lei-Lo (An Empress and the Warriors)
- Bobo Ng Po-Ling (Painted Skin)
- Thomas Chong Chi-Leung, Debby Wong Ming-Ha (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon)

 
     
  Best Action Design

Best Action Design
Winner:
Sammo Hung Kam-Bo, Tony Leung Siu-Hung (Ip Man)
Nominees:
- Li Chung-Chi (Connected)
- Stephen Tung Wai (Painted Skin)
- Corey Yuen Kwai (Red Cliff)
- Sammo Hung Kam-Bo (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon)

 
     
  Best Original Score

Best Original Film Score
Winner:
• Taro Iwashiro (Red Cliff)
Nominees:
- Kenji Kawai (Ip Man)
- Ikuro Fujiwara (Painted Skin)
- Xavier Jamaux, Fred Avril (Sparrow)
- Henry Lai Won-Man (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon)

 
    top
  Best Original Song

Best Original Song
Winner:
• 畫心 ("Painted Heart" from Painted Skin)
   Composer: Ikuro Fujiwara
   Lyrics: Chan Siu-Kei
   Performer: Jane Zhang

Nominees:
- 隨夢而飛 ("Flying with Dreams" from An Empress and the Warriors)
   Composer: Mark Lui Chun-Tak
   Lyrics: Lin Xi
   Performer: Kelly Chen, Leon Lai Ming
- 分手要狠 ("Breaking Up is Ruthless" from L For Love, L For Lies)
   Composer: Andrew Chu
   Lyrics: Fong Kit
   Performer: Kary Ng Yiu-Fei
- 心戰 ("War Heart" from Red Cliff)
   Composer: Taro Iwashiro
   Lyrics: Francis Lee
   Performer: Alan
- 一萬年的序幕 ("Ten Thousand Years Prelude" from Missing)
   Composer: 克合爾曼•克尤木
   Lyrics: 螞蟻米工廠
   Performer: Angelica Lee Sum-Kit,迪麗努爾.皮達

 
     
  Best Sound Design

Best Sound Design
Winner:
• Wu Jiang, Roger Savage (Red Cliff)
Nominees:
- Phyllis Cheng Wing-Yuen, Nip Kei-Wing, David Wong Dai-Wai (The Beast Stalker)
- Chris Goodes, Sam Wong Lui (Connected)
- Kinson Tsang King-Cheung (Ip Man)
- Kinson Tsang King-Cheung, Lai Chi-Hung (Painted Skin)

 
    top
  Best Visual Effects

Best Visual Effects
Winner:
• Craig Hayes, The Orphanage (Red Cliff)
Nominees:
- Eddy Wong Won-Hin, Victor Wong Won-Tak, Ken Law Wai-Ho (CJ7)
- Ho Siu-Lun (Missing)
- Ng Yuen-Fai, Chau Chi Sing, Tam Kai-Kwan (Painted Skin)
- Henri Wong Chi-Hung (Ip Man)

 
     
  Best Asian Film

Best Asian Film
Winner:
Assembly (CHINA)
Nominees:
- If You Are The One (CHINA)
- Cape No. 7 (TAIWAN)
- Suspect X (JAPAN)
- Forever Enthralled (CHINA)

 
     
  New Director

Best New Director
Winner:
Derek Kwok Chi-Kin (The Moss)
Nominees:
- Ivy Ho (Claustrophobia)
- Heiward Mak Hei-Yan (High Noon)

 
     
  Professional Achievement Award Professional Achievement Award
Winner:
Ding Yue
 
     
  Josephine Siao Lifetime Achievement Award
Winner:
Josephine Siao Fong-Fong
 
 
 
  |   back to top   |   back to awards archive   |   back to features   |   back to home   |  
 
 
LoveHKFilm.com Copyright 2002-2017 Ross Chen